Pasířství vzniklo již ve středověku oddělením od kovářství. Pasíři vyráběli především pásy, ke kterým se připevňovaly zbraně a měšce, anebo sloužily jen pro ozdobu oděvu. Zpracovávali především barevné kovy a jejich slitiny – měd, mosaz, pakfong, bronz apod. Kovové díly byly zpracovávány lisováním, litím, ražením, tepáním – cizelováním, byly různě tvarovány a ke spojování se používalo nýtování nebo pájení.
V naší firmě se pasíři zabývají výrobou ozdobných součástí svítidel a jiných dekoračních předmětů a to převážně z mosazi. Dnešní pasířské řemeslo již nevyrábí pasy, ale řídí se potřebami dnešního života a trhu. Převzalo mnoho ze zaniklých řemesel a tak každý pasíř musí zvládat z části řemeslo zámečníka, soustružníka, brusiče leštiče, cizeléra, patinéra i kovotepce. Při výrobě se dodnes používají stejné techniky jako před mnoha staletími, moderní nářadí a stroje pomohly odstranit jen namáhavou práci a zvýšit kvalitu výrobků. Kromě zručnosti potřebuje hlavně výtvarný cit a lásku k řemeslu.
První písmeno je Š. V tuto chvíli máte mít hotovou tajenku. Pokud ne, budete muset jít hledat písmena na stanoviště 1, 2, 4, 6 a 8. ;)
Forzac
I kovotlačitelé mají své “tajné” názvosloví. Přítlačný kotouč forzac je společně s tzv. koníkem důležitou součástí soustruhu.
Tágo
Když někdo prohlásí: „Podej mi tágo,” pravděpodobně nebude chtít hrát kulečník. Tágo slouží mistrům oboru k ručnímu kovotlačení.
Pasíř
Pasíř nic nepasíruje, ale vyrábí ozdobné předměty z kovů.